094/979/vino2_b.jpg

Perla mezi maďarskými víny

15.04.2010 | F.O.O.D. | Ingredience

TOKAJSKÝ PŘÍBĚH je opředen mýty i zkratkovitým podáním, které jako jediné „tokajské“ uznává jeho sladkou podobu, Tókaji Aszú. Ta je skutečně nejreprezentativnější, nejslavnější a povědomí o ní je nejvíce rozšířené.

Než se však podíváme pod zátku láhve s tímto nádherným mokem, měli bychom si říci, že tokajská oblast (o rozloze takřka 6000 hektarů) produkuje i běžná, zejména suchá vína (viz strana 123). Tokaji vévodí odrůda Furmint, následována Lipovinou (Hárslevelű); v malé míře se vysazuje i Muskat Lunel, Zéta a vzácná místní odrůda Kővérszőlő.

Ovšem podobně jako snad každého i nás nejvíc zajímá tajemství s názvem Tókaji Aszú. Kdysi byly pověsti o jeho výjimečné chuti přisuzovány údajnému obsahu
zlata v půdě, na níž roste, ale unikátní tokajský terroir se obejde bez něho.
Mírně zvlněné Tokajské vrchy mezi Tisou a Hornádem jsou sopečného původu a klimaticky je oblast charakteristická kontrastem mezi horkými léty a studenými zimami.

Díky soutoku Tisy s Bodrogem je pak silně zavodněná a na podzim rájem mlh, které jsou zase líhní plísní; v případě vína to může být požehnáním, v případě
spojení ušlechtilé plísně Bortrytis cinerea a tokajských vín jde pak o svazek takřka posvátný. Přezrálé, bortrytidou napadené a scvrklé bobule (ty právě nesou jméno aszú, ze slovenštiny je pak označení cibéby)se přísně selektují a mezi říjnem a listopadem ručně sklízejí.

Ukládání do dřevěných putýnek, puttony, je pak dalším, zásadně důležitým krokem
pro vznik sladkého tokajského. Nejcennějším výdobytkem pobytu cibéb v putýnkách je samotok, zvaný eszencia; ve výjimečných ročnících se nechává kvasit zvlášť.
Hrozny se poté pomelou a vzniklá hustá směs se po putnách přidává k základu, jenž tvoří 136 litrů (objem sudu, gőnc) bílého hroznového moštu.

Čím více putýnek (nejčastěji 3 až 6), tím je víno sladší, plnější, bohatější a také více hodno ocenění Ludvíka XIV., který je nazval králem vín a vínem králů. V jeho případě šlo o takový malý úplatek; v dobách tureckého útisku se francouzského krále snažil získat na svou stranu kníže Rákóczi, jenž v 17. století usiloval jak o vládu nad Uhrami, tak o monopol na výrobu těchto
skvostných vín.

O jejich kvalitu se zasloužil už několik století předtím král Béla IV., který do země pozval italské odborníky. Mezi nimi byl i rod Babits-Stipula. Dnes vytváří už jedenáctá generace rodu ušlechtilá, sladká tokajská vína. Šestiputňové Tokaji Aszú 2004 Babits (1895 Kč, www.vinazmadarska.cz) je nejmladším ročníkem nejvyšší kategorie tokajských vín, a přesto je už milovníky krále vín a vína králů téměř skoupen.

„Snaha o výstižný popis tohoto skvostu sestoupí do pocitu marnosti již po prvním prochutnání,“ zní jeden z posudků. Ochutnat špičkové tokajské zlatě bronzové barvy, vůně a chuti ve škále od citrusů po kávové a kakaové tóny ovšem přináší pocity právě opačné. Na zdraví, tedy egészségére!

Foto: JAROSLAV FIŠER a PROFIMEDIA.CZ, Text JITKA RÁKOSNÍKOVÁ, časopis F.O.O.D.

Fotogalerie

095/979/vino2_b.jpg
Vytisknout

Diskuse ke článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Přidat kometář Všechny komentáře

Další články z rubriky

Poznáte kvalitní čokoládu? 3 tipy, jak se vyhnout náhražkám plným cukru!

26.04.2017 | Redakce | Rubrika: Ingredience

Mírní stres, přináší radost v podobě hormonu štěstí a nikdy se jí nepřejíte. Ano, řeč je o čokoládě! Naučte se, jak ji vybírat a jak jednoduše poznat, že se jedná o kvalitní výrobek.

Naučte se jíst červenou řepu: 6 sladkých i slaných receptů

17.02.2017 | Redakce | Rubrika: Ingredience

Pod tmavou slupkou se skrývá červená a skvělá řepa, které se mnozí z nás stále ještě obávají. Řepu známe ze školních jídelen, kde se podává především nakládaná nebo vařená. Vyzkoušejte ji tentokrát jinak!

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

Klape vám to ve vztahu? Poznáte to podle toho, jak spíte! Klape vám to ve vztahu? Poznáte to podle toho, jak spíte!
Pozor, demence hrozí i vám! Těchto pět triků vám pomůže se jí vyhnout Pozor, demence hrozí i vám! Těchto pět triků vám pomůže se jí vyhnout
Největší zdravotnická soutěž v ČR učí ordinace komunikovat s pacienty online Největší zdravotnická soutěž v ČR učí ordinace komunikovat s pacienty online
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web