174/979/tomato_b.jpg

Ovoce keřů rajských jíme

27.09.2010 | F.O.O.D. | Ingredience

Lilkovitá rostlina rajče jedlé, latinsky Solanum lycopersicum, pochází ze Střední a Jižní Ameriky. Do Evropy ji dovezli španělští kolonisté. Nejvíc zdomácněla na jihu Evropy. Dnes si na jejích plodech pochutnává celý svět.

PERUÁNŠTÍ INDIÁNI si plazivý keřík obsypaný drobnými červenými kuličkami
cenili jako okrasnou rostlinu, jejíž plody jsou ale jedovaté. Velmi podobný vztah k nim měla po dost dlouhou dobu i většina Evropy, kam je dovezli Španělé z dobyvatelských cest.

Rajským jablíčkům přišli jako první na chuť Italové a spolu s nimi se také začátkem 19. století vrátily tyto aromatické plody na americkou půdu, kde dodnes triumfují v podobě nezbytného chuťového doplňku amerického fastfoodu – kečupu. I když smažené bramborové hranolky či hamburger z tohoto občerstvení lze
jen těžko považovat za součást zdravé stravy, s kečupem je to jinak.

Podle mnoha vědeckých studií je oblíbená červená pochutina zvlášť účinná v boji se škodlivým druhem cholesterolu, takzvaným LDL. Vědci například požádali dobrovolníky, aby si ke každému jídlu vzali buď trochu kečupu nebo sklenku rajčatového džusu.

Během tří týdnů se celková úroveň jejich cholesterolu snížila o 6 % a úroveň škodlivého LDL dokonce o 13 %. „Změny, které jsme pozorovali, se dají považovat za významné zvláště proto, že jsme pokus prováděli jen tři týdny a všichni obrovolníci měli na začátku testování normální úroveň cholesterolu v krvi,“ sdělil vedoucí studie.

Milovníky kečupů jistě také potěší, že jeho výzkumem se zabývaly v poslední době i jiné studie. Podle nich lykopen, barvivo, které rajčatům dává jejich barvu, přispívá k prevenci rakoviny prostaty. Zakazujete-li tedy svým dětem fastfoody, rozhodně jim doma z ruky nevytrhávejte láhev kečupu, kterým si budou chtít zpestřit to báječně zdravé jídlo, které jste pro ně připravila!

Odborníci kupodivu tvrdí, že rajče je vskutku ovoce (ať už rajské či ne). Botanicky je skutečně tato lilkovitá rostlina řazena podle plodu mezi bobule (tedy ovoce), stejně jako například rybíz. Jelikož jeho chuť ovšem vyniká ve slaných pokrmech, je obecně považováno za zeleninu.

Ovoce, či zelenina, rajče se pyšní nejen zářivě červenou nebo žlutou barvou, ale dokáže i módně zfialovět. Velikostně pak obsáhne škálu od korálkovitých cherry (třešňových) rajčátek až po pěkně pupkatá masitá. Plody jsou plné
draslíku, fosforu, hořčíku a železa, dále vitaminů, hlavně C, E a A, antioxidantů, karotenů, biotinu, niacinu a v poslední době ve všech pádech skloňovaného karotenoidu lykopenu.

V syrovém rajčeti se nachází v tenké vrstvě pod slupkou, odtud se při tepelném zpracování uvolňuje a je tak pro lidský organismus lépe vstřebatelný. Podle výsledků projektu Lykopen, iniciovaného ve Velké Británii společností Heinz, jsou kečup, Lilkovitá rostlina rajče jedlé, latinsky Solanum lycopersicum, pochází zeStřední a Jižní Ameriky.

Do Evropy ji dovezli španělští kolonisté. Nejvíc zdomácněla na jihu Evropy. Dnes si na jejích plodech pochutnává celý svět. Ovoce keřů rajských jíme

Text: EVA VŠETÍČKOVÁ, časopis F.O.O.D.

Fotogalerie

175/979/tomato_b.jpg
Vytisknout

Diskuse ke článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Přidat kometář Všechny komentáře

Další články z rubriky

Zimní hrátky s bramborami. 3 tipy, jak s nimi naložit

24.01.2017 | F.O.O.D. | Rubrika: Ingredience

Co by byla česká kuchyně bez bramborových hlíz? Podívejte se, jak snadno z nich připravíte chuťově bohatou přílohu k masu. Když na to přijde, využijte ji jako samostatné jídlo. Hrajte si s fantazíí, brambory si to zaslouží.

V hlavní roli žampiony: Krém, paštika i houbový chlebíček

23.01.2017 | F.O.O.D. | Rubrika: Ingredience

Jsou tak dostupné, že je ani nesušíme do zásoby. Žampionů je ale tolik variant, že nás to občas může překvapit. Pojďme se jim podívat pod kloboučky.

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

Nehubnete? Můžete si za to sama! Výmluvy, na které už to neuhrajete Nehubnete? Můžete si za to sama! Výmluvy, na které už to neuhrajete
Dcera Dády a Felixe Slováčka o tom, jak prožívá rozvod svých rodičů! Dcera Dády a Felixe Slováčka o tom, jak prožívá rozvod svých rodičů!
Tento týden v Ulici: Adriana vyhodí Eddieho z Coolny a znovu sáhne po drogách! Tento týden v Ulici: Adriana vyhodí Eddieho z Coolny a znovu sáhne po drogách!
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web