154/979/ovecsyr_b.jpg

Ovčí a kozí sýry

24.05.2010 | F.O.O.D. | Ingredience

Dávno už si na nich nepochutnávají jenom bačové. Jejich chuťové i zdravotní benefity je opravňují k aspiracím na pochoutkový certifikát, stejně jako k pobytu ve sféře bio.

Ovčí a kozí sýry patří ze své podstaty mezi nejzdravější potraviny. Významnou součástí jídelníčku poskytovatelek mléka k jejich výrobě je tráva s květinami a třeba i horskými bylinkami – a na mléce to je rozhodně poznat.

Nejlepší mléko na výrobu kozího i ovčího sýra je jarní a letní. Vyhledávají je alergici, uplatní se při dietách a nemocech zažívacího ústrojí. Je snadno stravitelné, výborně chutná a má oproti kravskému mléku, na které existují i alergie, jiné složení tuku. Kozí mléko je svým složením dokonce i výbornou náhražkou mateřského mléka.

Kozí sýry se pak automaticky řadí mezi čerstvé přírodní produkty bez stabilizátorů v ekokvalitě, vhodné na přímou konzumaci i do kuchyně. Také ovčí sýry díky svému složení patří mezi jedny z nejzdravějších potravin. Neobsahují prakticky žádný živočišný tuk a lidský organismus využívá při trávení prakticky
stroprocentně jejich nutriční hodnoty.

Vážou na sebe cholesterol a bakterie v nich obsažené přispívají k ideálu střevní mikroflóry. Díky zvýšené poptávce po těchto produktech jsou k dostání nejen v prodejnách zdravé výživy, ale už také v některých supermarketech (příkladná je v tomto ohledu například Billa, kozí sýry tu najdete v řadě Naše Bio). Pro kozí či ovčí sýry si můžete zajet i přímo k výrobci. Některé z nich jsme pro vás vyhledali.

Text: EVA VŠETÍČKOVÁ, časopis F.O.O.D.

Fotogalerie

155/979/ovecsyr_b.jpg
Vytisknout

Diskuse ke článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Přidat kometář Všechny komentáře

Další články z rubriky

Naučte se jíst červenou řepu: 6 sladkých i slaných receptů

17.02.2017 | Redakce | Rubrika: Ingredience

Pod tmavou slupkou se skrývá červená a skvělá řepa, které se mnozí z nás stále ještě obávají. Řepu známe ze školních jídelen, kde se podává především nakládaná nebo vařená. Vyzkoušejte ji tentokrát jinak!

Jak snadno oloupat česnek? Pomocí misky nebo v mikrovlnce!

16.02.2017 | Redakce | Rubrika: Ingredience

Myslíte si, že česnek lze oloupat jen pomocí nože? My vám dokážeme, že to jde hned několika způsoby a navíc snadno a rychle.

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

10 věcí, které na něm nikdy nezměníte. A ani byste se o to neměla snažit 10 věcí, které na něm nikdy nezměníte. A ani byste se o to neměla snažit
Proč jste single? Panny jsou vybíravé, Střelci se bojí nudy! Proč jste single? Panny jsou vybíravé, Střelci se bojí nudy!
Hvězdy seriálu Přátelé: Komu to pořád sluší a koho byste nepoznali? Hvězdy seriálu Přátelé: Komu to pořád sluší a koho byste nepoznali?
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web