693/896/1-shutterstock_75244915.jpg

Oranžový svět

11.10.2011 | F.O.O.D. | Ingredience

Sladké, křupavé a velezdravé kořínky mrkve si dnes můžeme užívat celoročně. Známe ale všechny benefity této zeleniny, jejíž větší část je před světem ukryta pod zemí?

Byl to až lékař Galén v 2. století n. l., který pevně odlišil kořen mrkve od kořenu pastináku. Zmínky o jejím pěstování a používání vypovídají, že se tak událo již před 5 tisíci lety, nevíme ale, o jaký typ mrkve šlo. Původní druhy jsou totiž bělavé, nažloutlé či nafialovělé a zdá se také, že mrkev byla nejprve využívána v lidovém léčitelství a teprve až pak v kuchyni. Centrum pěstování se nachází v jižní Asii, v oblasti dnešního Afghánistánu, Íránu a Pákistánu, kde ještě přežívají její divocí a nezkultivovaní zástupci. Historie jejího rozšíření není zcela jistá; předpokládá se, že se v 10. století rozšířila do celé oblasti od Indie pro východní Středomoří. Ve 12. století se dostala až do západní Evropy a do Číny. V současné době se pěstuje na celém světě. Divoké zástupce tohoto druhu můžeme objevit ve volné přírodě i u nás.

Mapovat putování mrkve světem je takřka detektivní úkol – na jedné straně je tu fialová, delší a rovnější varianta, typická pro Střední Asii, odkud byla přes severní Afriku přenesena do Španělska, zatímco v Malé Asii, především v Turecku, se vyvinula mrkev spíše oranžová, baculatější a víc zašpičatělá. Za dnešní podobu mrkve vděčíme holandským pěstitelům 16. a 17. století. A zatímco velké, robustní a pokud možno stejně tvarované mrkve jsou ideálem velkopěstitelů, na farmářských trzích začínáme potkávat i původní druhy, drobné a vícebarevné.

Jasný zrak a svěží pleť

Význam mrkve pro lidské zdraví je naopak zcela jasný a přímočarý. Daucus carota obsahuje mnoho vitaminů a jiných užitečných látek, z nichž nejvýznamnější jsou beta-karoteny, takzvané dimery vitaminu A, zodpovědné za červenou barvu kořene. Beta-karotenům je přisuzován například dobrý účinek na zrak. Je to proto, že po jejich přeměně na vitamin A v játrech putuje vitamin přímo do rohovky, kde se mění na rodopsin, purpurový pigment, který zlepšuje noční vidění. Navíc je vitamin A silným antioxidantem, který zabraňuje degeneraci žluté skvrny sítnice a šedému zákalu. Velká konzumace potravin bohatých na beta-karoten může prý také posílit obranyschopnost kůže vůči slunečnímu záření, doporučuje se proto třeba před dovolenou u moře. Dnes spíš ve formě potravinových doplňků, protože beta-karoten je také silné barvivo a konzumace velkého množství mrkve může vést až k oranžovému zabarvení kůže.

Kromě beta-karotenu (12,5 mg na 100 g) najdeme v mrkvi vápník a draslík, některé vitaminy skupiny B, vitamin C (10 mg na 100 g) a vitamin E (0,56 mg na 100 g), i ty se řadí mezi antioxidanty a mimo jiné chrání a zlepšují stav vlasů a kůže. A nakonec v ní najdeme i stopové prvky: měď (0,02 mg), železo (0,3 mg), hořčík (3 mg), mangan (0,1 mg) či fosfor (15 mg). Neustávají ani pokusy o vypěstování kultivarů s posílenými zdravotními benefity (americký genetik Leonard M. Pike z texaské A&M University například vyšlechtil intenzivně oranžovou odrůdu s temně nachovým povrchem, která obsahuje o 50 % více beta-karotenu než běžné formy), ani další výzkumy. Roku 2005 bylo zjištěno, že látka falkarinol obsažená v mrkvi může zamezit rozvoji rakoviny.

Fotogalerie

694/896/1-shutterstock_75244915.jpg
Vytisknout

Diskuse ke článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Přidat kometář Všechny komentáře

Další články z rubriky

Poznáte kvalitní čokoládu? 3 tipy, jak se vyhnout náhražkám plným cukru!

26.04.2017 | Redakce | Rubrika: Ingredience

Mírní stres, přináší radost v podobě hormonu štěstí a nikdy se jí nepřejíte. Ano, řeč je o čokoládě! Naučte se, jak ji vybírat a jak jednoduše poznat, že se jedná o kvalitní výrobek.

Naučte se jíst červenou řepu: 6 sladkých i slaných receptů

17.02.2017 | Redakce | Rubrika: Ingredience

Pod tmavou slupkou se skrývá červená a skvělá řepa, které se mnozí z nás stále ještě obávají. Řepu známe ze školních jídelen, kde se podává především nakládaná nebo vařená. Vyzkoušejte ji tentokrát jinak!

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

Nejlepší červené rtěnky: Vyzkoušely jsme, kterou musíte mít! Nejlepší červené rtěnky: Vyzkoušely jsme, kterou musíte mít!
Sexuální tajemství z ložnic hollywoodských hvězd. Co na sebe prozradily? Sexuální tajemství z ložnic hollywoodských hvězd. Co na sebe prozradily?
Chat: Samovolný únik moči trápí více než 50 % žen! Zjistěte, jak mu předcházet Chat: Samovolný únik moči trápí více než 50 % žen! Zjistěte, jak mu předcházet
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web