938/978/koreni_b.jpg

Koření

01.02.2010 | Redakce | Ingredience

Koření, které dříve bývalo tak vzácným artiklem, je dnes běžně k dostání. A to celé i mleté. Při nákupu, ale nezapomínejme, že stejně jako ostatní aromatické přísady i koření v otevřeném balíčku rychle vyčichne, takže pokud dáváte přednost výraznější chuti, je lepší nakupovat koření vcelku a rozdrtit je až před použitím. Ještě výraznější chuť bude mít koření, které jsme před použitím krátce nasucho osmahli na pánvi...

Celé koření za stálého míchání zahříváme na mírném plameni, až získá odstín tmavší barvu a uvolní se nové, zvláštní aroma. Poté koření odstavíme a umeleme ho v mlýnku na kávu nebo ho rozdrtíme v hmoždíři.
Kořenící směsi se liší ohledem na osobní vkus, národní zvyklosti a kulturní odlišnosti. V Británii se směs nového koření, hřebíčku, muškátového oříšku a skořice nebo zázvoru používá zejména do pečiva. Ve Francii se obdoba quatre epices - hřebíček, mletý pepř, muškátový oříšek a skořice nebo zázvor - využívá při přípravě paštik nebo uzenin. Garam masala, základní složka indického karí, se míchá až z dvaceti druhů suchého koření v různém množství. Naproti tomu karí pasta (červená masala) kombinuje čerstvé přísady - chilli papričky, česnek, cibuli a zelený zázvor se sušeným koriandrem, kmínem, kardamonem a dalšími druhy. Směs pěti druhů, kterou proslula čínská kuchyně, se skládá z mletého badyánu, fenyklu, hřebíčku, skořice a anýzu a přidává se mimo jiné do vepřového.

Kořenící vložky jsou větší druhy koření, které se před podáváním na stůl vyndají tak, jak to děláme s bobkovým listem nebo je necháme na talíři. V pudinku necháváme vyluhovat skořici, rýži zase dochucujeme celými tobolkami kardamomu. Pravá španělská kuchyně se neobejde bez šafránu. Při koupi mletého šafránu si nemůžeme být jisti jeho pravostí, proto doporučuji kupovat celá vlákna a před použitím je namočit ve studené vodě nebo bílém víně.

Ostré přísady se získávají mletím pepře a chilli papriček. Bobule pepře se sbírají přímo z úponků pepřovníku a suší se. Práškové chilli vzniké usušením a rozemletím červených a zelených chilli papriček. Na trhu je k dostání různě silná směs - nejostřejší je cayenský pepř, který se používá k výrobě tabasca. Nejpálivější částí chilli papriček jsou jádra, proto je raději odstraníme. Při práci se rukama nadotýkejte obličeje a vyhýbejte se očím, protože šťáva chilli papriček je silně dráždivá. Po práci si nezapomeňte umýt ruce.

Teprve koření dodává každému jídlu jeho charakteristickou chuť. Pro čínskou kuchyni je typické užití badyánu, v jídlech Blízkého východu a v indickém karí zase nesmí chybět kmín a koriandr. K indické kuchyni také neodmyslytelně patří kurkuma. Nemáme-li šafrán, můžeme barvit španělská jídla do žluta právě tímto kořením.

Fotogalerie

939/978/koreni_b.jpg
Vytisknout

Diskuse ke článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Přidat kometář Všechny komentáře

Další články z rubriky

Rozlouskněte tajemství ořechů a semínek

12.01.2017 | F.O.O.D. | Rubrika: Ingredience

Skoro žádné pečení se neobejde bez vlašských ořechů a mandlí. Rádi používáme i lískové oříšky. Co ale přijít na kloub tajemství dalších oříšků a semínek a vyměnit starou klasiku za stejně zdravou alternativu?

Losos na asijský způsob 6x jinak

12.01.2017 | F.O.O.D. | Rubrika: Ingredience

Losos je u nás velmi oblíbenou surovinou, jeho kuchyňská úprava se ale většinou omezí na filety z trouby nebo z pánve. Losos má ale mnohem větší a rozmanitější využití. Nechte se proto, stejně jako my, inspirovat východními kuchyněmi, kde lososa zbožňují a nedovedou si bez něj svůj jídelníček představit.

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

Trendy v barvách a účesech pro rok 2017: Takhle to nosí celebrity! Trendy v barvách a účesech pro rok 2017: Takhle to nosí celebrity!
Disney kolekce hrníčků právě teď v BILLE Disney kolekce hrníčků právě teď v BILLE
Jaká je nejoblíbenější poloha při sexu: Máte ji rádi taky? Jaká je nejoblíbenější poloha při sexu: Máte ji rádi taky?
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web