890/978/kapr_b.jpg

Jak vybrat vánočního kapra

01.02.2010 | Redakce | Ingredience

Na ulicích se již objevují typicky předvánoční stánky s káděmi plnými ryb. Při nákupu štedrovečeního kapříka v obchodě či stánku bychom ale měli být obezřetní. Kapr nesmí mít žádnou zjevnou deformaci těla, zakalené oči a uvolněné šupiny, poranění zasahující do svaloviny nebo kostí hlavy a mechanické poškození, které by přesahovalo 10 % těla. Vtiskneme-li do svaloviny prst, musí otisk okamžitě zmizet, a to i po usmrcení ryby...

1. Kapr nesmí mít žádnou zjevnou deformaci těla, zakalené oči a uvolněné šupiny, poranění zasahující do svaloviny nebo kostí hlavy a mechanické poškození, které by přesahovalo 10 % těla. Vtiskneme-li do svaloviny prst, musí otisk okamžitě zmizet, a to i po usmrcení ryby.

2. Nejkvalitnější a zároveň také nejchutnější jsou kapři střední velikosti - zhruba 1,5 - 2,2 kg.

3. Všechny sladkovodní ryby se musí prodávat živé. Jak poznáte udušenou rybu? Podle křečovitě otevřených úst, odstávajících žeber a ploutví. Žábry jsou silně překrvené, pokožka bledá. Hlenovitý povrch na žábrách svědčí o znečištění vody.

4. Chceme-li kapra krátkodobě uchovat živého ve vaně pro potěchu dětí, musíme mu zajistit vodu co nejnižší teploty a dostatečně obohacenou kyslíkem.

5. Nevykuchané mrtvé ryby můžeme uchovávat v chladničce při teplotě do 4 °C, ale ne déle jak 12 hodin.

6. Kupujeme-li rybu chlazenou nebo zmrazenou, nesmí mít šupiny, vnitřnosti, hlavu, hřbetní a ocasní ploutve.

7. Rozhodnete-li se vrátit vánočního kapříka zpět do rybníka, dobře si prohlédněte, protože tam přežije jen 100 % zdravá ryba.

Fotogalerie

891/978/kapr_b.jpg
Vytisknout

Diskuse ke článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Přidat kometář Všechny komentáře

Další články z rubriky

Rozlouskněte tajemství ořechů a semínek

12.01.2017 | F.O.O.D. | Rubrika: Ingredience

Skoro žádné pečení se neobejde bez vlašských ořechů a mandlí. Rádi používáme i lískové oříšky. Co ale přijít na kloub tajemství dalších oříšků a semínek a vyměnit starou klasiku za stejně zdravou alternativu?

Losos na asijský způsob 6x jinak

12.01.2017 | F.O.O.D. | Rubrika: Ingredience

Losos je u nás velmi oblíbenou surovinou, jeho kuchyňská úprava se ale většinou omezí na filety z trouby nebo z pánve. Losos má ale mnohem větší a rozmanitější využití. Nechte se proto, stejně jako my, inspirovat východními kuchyněmi, kde lososa zbožňují a nedovedou si bez něj svůj jídelníček představit.

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

5 typů oblečení, kterých byste se měla okamžitě zbavit! 5 typů oblečení, kterých byste se měla okamžitě zbavit!
Gábi se nebojí zeptat: Jak uspokojit rukou muže lépe, než to dovede on sám? Gábi se nebojí zeptat: Jak uspokojit rukou muže lépe, než to dovede on sám?
Hubnutí a oxytocin: Proč se zamilovaným a spokojeným lidem hubne líp? Hubnutí a oxytocin: Proč se zamilovaným a spokojeným lidem hubne líp?
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web