962/978/jablicka_b.jpg

Jablíčka z ráje

01.02.2010 | Redakce | Ingredience

Patří opravdu zaslouženě k "rajským" plodům a to nejenom pro svou vynikající chuť a vůni, ale i díky pestré paletě barev, velikostí i tvarů. Rajče pochází ze subtropického pásma Jižní Ameriky z oblasti dnešního Peru a Ekvádoru. Odtud bylo přeneseno do Mexika. Aztékové pro něj užívali výraz **tomatl.**

Do Evropy bylo převezeno až v průběhu 16.století Španěly. Ne však jako zelenina, ale spolu s dalšími plodinami tvořilo kolekci pro botanické zahrady šlechtických sídel ve Španělsku, Francii, Itálii, zkrátka Středomoří.

Původní výraz se v různých modifikacích vžil v dalších jazycích. Díky podnebním podmínkám se pěstování rajčat rozšířilo i mimo skleníky a botanické zahrady, ale použití v kuchyni je datováno až od 19.století. Tak dlouho totiž trvalo, než byl překonán a vysvětlen názor, že rajčata jsou jedovatá. Toto hodnocení vyslovil botanik Mattiollo (který jako první Evropan rajče botanicky popsal), když rajče označil za nezdravé ovoce.Zčásti měl pravdu - nezralá rajčata obsahují glykosid solanin, který je jedovatý, zráním se ztrácí. Nemusíme tedy přijít o úrodu, která nám nedozrála, odborníci doporučují zelená rajčata jednotlivě zabalit do papíru, uložit do krabice, tu nechat při stálé teplotě v temnu. Zrání urychlí také vložení zralého jablka mezi zabalená rajčata, a na čas přikrýt utěrkou.

Sporu rozhodně není, jedná-li se o prospěšnost zralých plodů - obsahují téměř všechny důležité vitamíny a minerální látky včetně vzácněji se vyskytujících prvků radium, měď, nikl a kobalt. Na organismus působí lehce močopudně, čistí, jsou antitoxická. Pro dodržení objektivnosti informací je na místě uvést, že rajčata (tak jako všechny lilkovité zeleniny) mohou u citlivých lidí vyvolat kloubní potíže.

První kuchyňské úpravy byly spojeny s omáčkou a polévkou, celá škála receptů se postupně rozšiřovala a v některých podobách je nenahraditelná. Ve sledu jídelního lístku mají rajčata pevnou pozici, ať už se jedná o studené či teplé předkrmy, polévky, pokrmy bezmasé, speciality a saláty. Dnešní kuchyně se však neobejde bez vynalézavosti a tvůrčího přístupu, někdy třeba i jednoduchá změna přílohy zdůrazní a vyzdvihne jídlo. Asi bychom nenašli člověka, který by neznal rajskou polévku, lečo, kečup, šťávu, zkrátka lahůdky evropské kuchyně. Méně známé jsou však speciality z rodné vlasti rajčat. Připomeneme si je omáčkou ze zelených rajčat, která patří na mexický stůl jako nepostradatelný doplněk pokrmů.

Na 500 ml omáčky potřebujeme: 200 g zelených rajčat, 300 g oloupaných zelených paprik, 50 g loupaných mandlí, cibuli, olej, sůl, pálivou mletou papriku, mletý koriandr a lžičku tekutého medu, na úpravu hustoty nepříliš silný drůbeží vývar 300-500 ml.
Na rozpáleném oleji za stálého míchání prudce osmahneme drobně posekanou cibuli, mandle a pokrájenou zeleninu. Osolíme, okořeníme, vmícháme med a zalijeme vývarem - za občasného míchání povaříme.
Dobrou chuť.

Fotogalerie

963/978/jablicka_b.jpg
Vytisknout

Diskuse ke článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Přidat kometář Všechny komentáře

Další články z rubriky

Naučte se jíst červenou řepu: 6 sladkých i slaných receptů

17.02.2017 | Redakce | Rubrika: Ingredience

Pod tmavou slupkou se skrývá červená a skvělá řepa, které se mnozí z nás stále ještě obávají. Řepu známe ze školních jídelen, kde se podává především nakládaná nebo vařená. Vyzkoušejte ji tentokrát jinak!

Jak snadno oloupat česnek? Pomocí misky nebo v mikrovlnce!

16.02.2017 | Redakce | Rubrika: Ingredience

Myslíte si, že česnek lze oloupat jen pomocí nože? My vám dokážeme, že to jde hned několika způsoby a navíc snadno a rychle.

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

8 božských snídaní: Sýrové špízy, tousty se skořicí nebo lívance s medem 8 božských snídaní: Sýrové špízy, tousty se skořicí nebo lívance s medem
12 pravidel, jak si objednat z vesmíru přání, aby se splnilo! 12 pravidel, jak si objednat z vesmíru přání, aby se splnilo!
Po jakých jídlech je Kate tak štíhlá? Krevety, popcorn nebo pálivé kari! Po jakých jídlech je Kate tak štíhlá? Krevety, popcorn nebo pálivé kari!
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web