986/978/drubez_b.jpg

Drůbeží maso - světový trend

01.02.2010 | Redakce | Ingredience

Mezi drůbeží maso patří maso z kuřete, slepice, krocana, krůty, husy a kachny. Stejně jako ve světě, i u nás se spotřeba drůbežího masa stále zvyšuje. Světoví odborníci na výživu doporučují, aby drůbež tvořila 25% veškerého masa, které konzumujeme. Tato doporučení vycházejí z vlastností a výhodného složení, které drůbeží maso má. Drůbež má v jídelníčku čestné místo i z historického hlediska. Ve světových kuchařských knihách najdeme mnoho drůbežích specialit nesoucích jména slavných básníků, vojevůdců, šlechticů a jiných osobností. Pověstné je například kuře podávané s raky, které pojedl Napoleon před bitvou u Marenga.

Drůbeží maso obsahuje bílkoviny i tuky a má vysoký podíl mastných kyselin. Průměrné kuře pobsahuje asi 20% bílkovin a 2,5-5% tuků. Samozřejmě upřednostňujeme ty druhy drůbeže, které mají nejnižší obsah tuku - kuře. Rozhodně však nemusíme vyloučit z jídelníčku pořádně propečenou husu nebo krocana, pokud si je schováme na sváteční dny nebo mimořádné příležitosti.

Stravitelnost drůbeže je závislá na obsahu tuku, na úpravě masa a doplnění dalšími pochutinami. Za dietní nelze považovat kuře protýkané slaninou nebo smažené v trojobalu. Svou roli také hraje tepelná úprava na tuku - dobře propečená kůrka je sice na kuřátku nejchutnější, ale pokud máte vyšší hladinu cholesterolu, měli byste si ji odpustit a konzumovat pouze bílé maso. Stravitelnost krůty nebo krocana je závislá na konkrétní části masa - ne nadarmo se říká, že krůtí maso má devatero chutí. Nejlehčí maso je z mladého krocana.

Možnosti úpravy:

Vaření - nejčastěji vaříme slepici na vývar. Dříve se podával zesláblým a nemocným. Vývar můžeme vařit také z drůbků ostatních druhů drůbeže. Uvařené drůbeží maso používáme na ragů, nádivky, na zapečení...

Pečení - drůbež pečeme většinou vcelku. Před pečením ji solíme, kořeníme, plníme nádivkou, nebo také ovocem či zeleninou.

Grilování - na roštu i rožni, většinou celé kusy drůbeže nebo části (krocan, krůta).

Opékání - naporcované na plátky, nejčatěji kuřecí nebo krůtí řízky. Pro dietní účely opékáme nasucho, bez tuku, lehce okořeněné. Plátky můžeme před opékáním různě plnit a stáčet do závitku nebo překládat na poloviny.

Dušení - u kuřat, mladých slepic, částí krůty nebo krocana. Dusíme na různých základech, v jemnější nebo pikantní úpravě.

Smažení - nejvhodnější pro kuřecí plátky nebo čtvrtky. Smažíme-li kuřecí maso zasyrova (ne předem povařené) zůstane maso krásně šťavnaté.

A k výčtu všech předností nesmíme zapomenout, že množství chuťových variací je téměř nevyčerpatelné a že v tomto případě platí, že drůbež je nejen zdravá, ale i výborná.

Fotogalerie

987/978/drubez_b.jpg
Vytisknout

Diskuse ke článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Přidat kometář Všechny komentáře

Další články z rubriky

Naučte se jíst červenou řepu: 6 sladkých i slaných receptů

17.02.2017 | Redakce | Rubrika: Ingredience

Pod tmavou slupkou se skrývá červená a skvělá řepa, které se mnozí z nás stále ještě obávají. Řepu známe ze školních jídelen, kde se podává především nakládaná nebo vařená. Vyzkoušejte ji tentokrát jinak!

Jak snadno oloupat česnek? Pomocí misky nebo v mikrovlnce!

16.02.2017 | Redakce | Rubrika: Ingredience

Myslíte si, že česnek lze oloupat jen pomocí nože? My vám dokážeme, že to jde hned několika způsoby a navíc snadno a rychle.

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

Migréna, PMS nebo bolest zad. Jak se problémů zbavit do šedesáti minut? Migréna, PMS nebo bolest zad. Jak se problémů zbavit do šedesáti minut?
Uvidíte v Ulici: Anička se chce zabít a Evžen znovu sáhne po flašce! Uvidíte v Ulici: Anička se chce zabít a Evžen znovu sáhne po flašce!
Jak se starat o své intimní partie - čemu se vyhnout? Jak se starat o své intimní partie - čemu se vyhnout?
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web