057/663/4-istock_509237632.jpg

Zdravý souboj: Šťávy nebo smoothies?

05.01.2017 | Redakce | Gourmet

Věčné dilema a debaty nad tím, jestli je lepší odšťavňovat nebo pít rozmixované ovoce a zeleninu v podobě smoothies. Podívejte se s námi na to, jaký je v nich rozdíl a který z nápojů je zdraví prospěšnější.

1. Šťávy a odšťavňování

V současnosti se doslova roztrhl pytel s fresh bary, kde se ceny pohybují od 60 korun za nejmenší kelímek šťávy. Jejich návštěvu doporučujeme hned ráno, aby se vaše tělo nastartovalo nebo během dne, kdy na vás začne padat únava. Důvodem je fruktóza obsažená v ovoci, která tělu prospívá, ale ve velkém množství může i škodit, byť se jedná o zdravý cukr. Ovocné a zeleninové šťávy vás zkrátka nakopnou! Proces odšťavňování zbaví ovoce i zeleninu slupek a výsledek je čistá šťáva plná vitamínů. Na rozdíl od smoothies pijete však nápoj s menším podílem vlákniny, kterou odstraníte během odšťavňování a která je pro tělo velmi důležitá.

2. Smoothies aneb rozmixované ovoce

Ovocné nápoje neboli smoothies mají v dnešní době mnoho podob. Od kombinace ovoce, zeleniny s vodou, mlékem či jogurtem až po mixování společně s kakaem, chia a dalšími semínky. Smoothies se od šťáv liší tím, že do nich můžete rozmixovat téměř vše a v nápoji zůstanou všechny cenné látky z ovoce i zeleniny (například již zmiňovaná vláknina). Výhodou je, že vás mnohem více zasytí a podle podílu vody, šťávy či přidaného mléka rozhodujete o tom, jak husté smoothie bude. Trendem posledních dvou let je vypít několik smoothies denně, což také není ideální kvůli velké dávce fruktózy, tedy cukru.

Jaký je tedy výsledek a co je zdravější?

S přesností můžeme říct, že jak šťávy, tak smoothies je dobré zařadit do jídelníčku 1x až 2x denně. Pozor si dejte na kombinace a vypité množství. Pro naše tělo ale stále platí, že se všechny látky z ovoce i zeleniny nejlépe vstřebávají klasickým konzumováním, kdy ovoce/zeleninu nejprve rozžvýkáme. Naše doporučení je tedy naslouchat tělu a tomu, co potřebuje. Nebojte se přidat do smoothies i šťáv více zeleniny, inspirujte se naším smoothie detoxem a myslete na to, že investice do kvalitního mixéru, smoothie makeru nebo odšťavňovače se vám rozhodně vrátí.

Fotogalerie

050/663/4-istock_519553584.jpg 054/663/4-istock_584886526.jpg 058/663/4-istock_509237632.jpg
Vytisknout

Diskuse ke článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Přidat kometář Všechny komentáře

Další články z rubriky

Dorty jako z cukrárny, které zvládnete: Sacher, medovník i cheesecake

26.04.2017 | Redakce | Rubrika: Gourmet

Dorty a sladké potěší každého v rodině nebo vám zpříjemní odpoledne společně s hrnkem kávy či čaje. Zkuste upéct klasiky, co znáte, aniž byste pro ně museli do cukrárny.

Chřestová sezóna: 7 lahodných jídel z chřestu, které musíte vyzkoušet

24.04.2017 | Redakce | Rubrika: Gourmet

Začala chřestová sezona! Co si z chřestu můžete připravit? Téměř cokoli, polévku a nebo i koláč.

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

Klape vám to ve vztahu? Poznáte to podle toho, jak spíte! Klape vám to ve vztahu? Poznáte to podle toho, jak spíte!
Pozor, demence hrozí i vám! Těchto pět triků vám pomůže se jí vyhnout Pozor, demence hrozí i vám! Těchto pět triků vám pomůže se jí vyhnout
Čtenářka Martina: Můj přítel se zabil kvůli hazardu! Čtenářka Martina: Můj přítel se zabil kvůli hazardu!
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web