134/979/zelinek_b.jpg

Ve zdravém těle zdravý duch

21.04.2010 | F.O.O.D. | Gourmet

„Jez vždy střídmě, tedy jen tolik, pokud ti to zdrávo. Uvaž také, zda vše, co ti chutná, i dobře strávíš,“ míní Anuše Kejřová, klasik české (i bezmasé) kuchyně. Souhlasíme.

Dobrou zprávou pro všechny milovníky odlehčené a bezmasé letní kuchyně je, že existuje bezpočet receptů, které připravovaly pro své blízké už naše prababičky. Připravili jsme pro vás výběr z těch, které snadno připravíte a ke kterým se budete určitě znovu vracet…

Co je doma…

Otázka zdravého životního stylu, byť zdaleka ne tak propracovaná a s tak širokým dosahem, přicházela na pořad dne už po první světové válce. Řečeno dnešní terminologií byla v tomto směru ikonou královéhradecká učitelka vaření, majitelka a zakladatelka koncesované kuchařské školy a autorka mnoha kuchařských knih Anuše Kejřová.

Ta v té době dokonce vydala nejdříve Polovegetariánskou zdravotní kuchařku a poté Českou vegetariánskou kuchařku. V jejím úvodu psala: „V našem státu pěstuje se mnoho zeleniny a ovoce, které často nemajíce dostatečného odbytu v našich domácnostech, vyváží se za levný peníz do ciziny, což jest jistě na škodu, s kterou nutno počítati.“

O prospěšnosti zeleninových jídel také říká: „Vždyť správně volená a dobře upravená strava vegetariánská jest nejen velice lehko stravitelná, vydatná, ale také poměrně mnohem levnější nežli strava masitá!“ Značný prostor bezmasým jídlům věnují všechny české dobové kuchařky a dokazují tak, jak zbytečné a smutné bylo pozdější zredukování využití zeleniny na několik salátů a smažených jídel.

Léto je roh hojnosti

Sáhneme-li si do svědomí i dnes, nejspíš zjistíme, že léto oslavujeme pravda poměrně širokou škálou různých salátů, ale máme-li si vzpomenout na teplé bezmasé jídlo, bude to smažený sýr s bramborami, smažený květák či ovocné knedlíky. Proto je dobré připomenout, že tu jsou skvělé recepty s využitím tuzemské zeleniny a ovoce, ze kterých je možné sestavit celá menu.

Stačí jen v sezoně navštěvovat pravidelně farmářská tržiště, která jen v Praze přibývají jako houby po dešti, při procházce v přírodě mít možnost nasbírat si v lese borůvky, maliny či ostružiny a u babičky, kamarádky či na vlastní zahrádce poznávat a využívat různé bylinky, které dokážou s úspěchem nahradit část soli.

Blýskání na lepší časy

Kromě iniciativy, která je vyvíjena ohledně návratů trhů s čerstvou tuzemskou zeleninou a ovocem do českých měst, se začíná blýskat na lepší časy i v oblasti organicky pěstované produkce (o biozelenině se více dozvíte na str. 31).

Chvályhodnou iniciativou je také existence integrovaného systému produkce zeleniny, IPZ. Farmáři, sdružení v Zelinářské unii Čech a Moravy, bojují proti záplavě levných přebytků dovážených k nám za dumpingové ceny kvalitou a apelováním na zdravý rozum.

Produkce podléhá velmi přísné kvalitativní kontrole, je při ní používáno jen nezbytné množství hnojiv a ošetřujících látek a dostává se díky krátkosti přepravy do obchodů čerstvá – a místní.

Certifikát IPZ je udělován až po dvouleté zkušební lhůtě a pouze na rok. Poohlédněte se po něm, například v supermarketech Penny Market a Billa, více se dozvíte také na www.youtube.com/pennymarketcz.

Text: EVA VŠETÍČKOVÁ, časopis F.O.O.D. Foto: KAREL KITA

Fotogalerie

135/979/zelinek_b.jpg
Vytisknout

Diskuse ke článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Přidat kometář Všechny komentáře

Další články z rubriky

Zdravé mlsání u filmu? Vyzkoušejte cuketové lupínky nebo sušenky z banánů!

28.04.2017 | Redakce | Rubrika: Gourmet

Večerní relax u filmu nebo televize se většinou neobejde bez popcornu a drobných chuťovek, které jíme v průběhu celého večera, ale stále máme pocit, že jich bylo málo. Naučte se mlsat zdravě, po špenátových rolkách nebo lupínkách z cukety vám těžko nebude.

Vepřové maso v hlavní roli: Guláš, roláda i šťavnatá žebírka

27.04.2017 | Redakce | Rubrika: Gourmet

Patříte mezi milovníky masa, kteří neodolají pořádnému steaku a guláši se šesti? Dopřejte si jednu z vepřových specialit, ať už se rozhodnete pro roládu, žebírka nebo řízek. Všechny chutnají skvěle!

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

Jakou barvu má vaše aura? Naučte se ji vidět a číst v ní! Jakou barvu má vaše aura? Naučte se ji vidět a číst v ní!
Rychlé a levné recepty z kuřete: Na houbách, s rajčaty nebo na kari! Rychlé a levné recepty z kuřete: Na houbách, s rajčaty nebo na kari!
Tea Tree olej Australian Bodycare : Poznejte jeho kouzelné účinky na vaše zdraví Tea Tree olej Australian Bodycare : Poznejte jeho kouzelné účinky na vaše zdraví
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web