470/638/2-brusinkyuvod.jpg

Spižírna z přírody - část I.

14.09.2012 | Jitka Rákosníková | Gourmet

Příroda nabízí v raném podzimu opravdu pohádkové dary. Pečení holubi nám sice do úst nelítají, ale stačí se trochu porozhlédnout na mýtinách a u cest po drobném ovoci, z něhož navíc vzniknou vitaminové bomby a spousta zajímavých dobrot.

Po zeleném jaru a zlatohnědém létu přichází do našich zeměpisných šířek asi nejpestrobarevnější období. Nejen listy, ale i plody různých stromů a keřů září odstíny, za které by se nemusela stydět ani tropická vegetace. A přidaný bonus je také nepřehlédnutelný, vždyť spousta těch krásných bobulí a kuliček je nejen jedlých, ale i výtečných a také zdraví prospěšných.

Dnes jsme si pravda zvykli ve věci vitaminů spoléhat spíš na kupované ovoce a zeleninu, případně na barevné tobolky z lékárny, ale je to velká škoda. Podzimní plody totiž nabízejí bezpočet možností, jak naplnit organismus cennými látkami a spíž báječnými zavařeninami a chuťovkami. Sbírané plody musíte samozřejmě dobře znát, mezi bobulemi mohou být a jsou i nejedlé, nebo dokonce jedovaté.

Vybrané plody vám ale zajistí jak zábavu při přípravě zajímavých chuťovek (škála je opravdu dost široká), tak spoustu skvělých, nevšedních chutí – a také slušnou dávku cenných látek.


RAKYTNÍK

Do střední a severní Evropy se prý tenhle „citron severu“ rozšířil před 17 000 lety z Číny. Jeho plody jsou takřka přírodním multivitaminem, jehož tobolky vyrůstají přímo z větviček. Keřík si ale svůj poklad brání spoustou trnů, tak buďte při sběru opatrní.

Tvaroh s rakytníkovým pyré

Know-how: Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) je 3 až 6 m vysoký trnitý keř s lístky připomínajícími vrbu. Daří se mu na suchých, písčitých půdách na plném slunci. Ve volné přírodě ho najdeme místně v Německu a v Alpách, častější je pěstovaný v zahradách (potřebujete samčí a samičí keř). Oválné červenooranžové plody dozrávají od srpna do října a obsahují například vitaminy B, C, E a K.


BEZINKY

Už starověký lékař Hippokrates ctil léčivé vlastnosti bezu černého, které mají jak květy, tak listy a plody. Z květů se připravuje vonný sirup, z plodů šťávy a zavařeniny používané i jako podpůrný prostředek při horečkách.

Pikantní omáčka z bezinek

Know-how: Bez černý (Sambucus nigra) je 3–7 m vysoký keř, u letitých exemplářů až strom. Je nedílnou součástí naší krajiny. Plody jsou bohaté například na vitamin A.


ŠÍPKY

Baculaté, oblé, červenooranžové plody planých růží uvidíte svítit na loukách a mezích. Jsou plné ochmýřených semínek, která všude pěkně svědí – ta je potřeba při zavařování odstranit. Ale silná slupka je plná vitaminů, zvlášť „Cé“, a zavařenina tím sladší, čím později šípky nasbíráte.

Šípková zavařenina

Know-how: Šípková růže (Rosa canina) roste volně na loukách, u okrajů cest a polí. Vytváří 1–3 m vysoké keře typického, vzhůru se rozšiřujícího tvaru. Má půvabné, jednoduché, světle růžové květy a spousty trnů. Dužnina a zejména slupka obsahuje velmi mnoho vitaminu C./


BRUSINKY

Za své jméno vděčí Cranberries prvním evropským osadníkům, které naučili až zde zářivě červené bobulky využívat Indiáni. Protože výrazné květy připomínaly hlavičku a krk ptáka jeřába (crane), dostaly americké brusinky jméno Crane berry (jeřábí bobule), což bylo později zkráceno na Cranberry.

Pikantní omáčka z brusinek

Tip: Brusinková omáčka naprosto skvěle ladí s vyzrálými a kozími sýry. Můžete ji podávat také s pečeným či grilovaným masem.


Další skvělé recepty najdete v aktuálním čísle časopisu F.O.O.D. 9/2012.
A už příště se můžete těšit na vynikající recepty z trnek, jeřabin a ostružin!


FOTO: Robin Kranz
PRODUKCE: Volker Höbl
TEXT: Dagmar Steffen a Jitka Rákosníková

Fotogalerie

439/638/2-21rakytnik.jpg 443/638/2-21bezinky.jpg 447/638/2-21sipky.jpg 451/638/2-29brusinky.jpg 455/638/2-23.jpg 459/638/2-26.jpg 463/638/2-22.jpg 467/638/2-29.jpg 471/638/2-brusinkyuvod.jpg
Vytisknout

Diskuse ke článku

Posledních 5 příspěvků:

  1. IvetaPt - 17.09.2012 19:15:51 ano rakytník je velmi dobrá rostlinka, dodává také energii a lepší pocit. Já jej kupuji v jedné prodejně, jako sirup a opravdu se cítm dobře. Mohu jen doporučit ;-)
Přidat kometář Všechny komentáře

Další články z rubriky

Krémové polévky

24.10.2016 | F.O.O.D. | Rubrika: Gourmet

Jak se krátí den a přibývá chladu, dostáváme chuť na syté polévky. Nejen k obědu nebo večeři, ale i jako vydatnou snídani či svačinu. Ochutnáte naše favority?

Jablečná infuze

19.10.2016 | F.O.O.D. | Rubrika: Gourmet

Ta nejchutnější a nejvoňavější jablka sklízíme až s pravým podzimem. Upečte z nich koláče, které spolehlivě zažehnají splín a rozradostní první studené deštivé dny.

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

Co bez obav jíst, když vás přepadne vlčí hlad? Jogurty, sýry a polévky! Co bez obav jíst, když vás přepadne vlčí hlad? Jogurty, sýry a polévky!
Cítíte se špatně při změnách počasí? Nejste hypochondři, víme, čím to je! Cítíte se špatně při změnách počasí? Nejste hypochondři, víme, čím to je!
Co o vás říká oblíbená barva? Červená vyjadřuje smyslnost, bílá citlivost Co o vás říká oblíbená barva? Červená vyjadřuje smyslnost, bílá citlivost
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web