024/122/1-coko.jpg

Sladký návyk

30.12.2010 | F.O.O.D. | Gourmet

Když čokoláda vsoupila do chuťové paměti lidstva, bylo to v podobě hořkého, ostře kořeněného nápoje. Přesto jsme dávným indiánským náčelníkům vděčni za to, že objevili možnosti kakaového prášku.

Čokoláda je nepochybně ta nejnávykovější dobrota, které podléháme ochotně, naprosto oddaně a vždy. Nebylo tomu ale tak odjakživa, nejprve byl kakaový prášek pouze smícháván s vodou, často kořeněn chilli a podáván jako rituální a slavnostní nápoj pouze vyhraněné, vládnoucí vrstvě aztéckých a mayských náčelníků. U nich se s xocolatl seznámili španělští dobyvatelé, převezli hořký prášek, vzniklý fermentací, pražením a mletím kakaových bobů do Evropy a začali ho konzumovat s mlékem a ve sladké, někdy i vanilkou provoněné podobě jako módní nápoj.

Průmyslová revoluce pak přinesla mimo jiné vynález stroje, který byl schopen z kakaového prášku vylisovat tuk, tedy kakaové máslo, a stál tak u zrodu tabulkové čokolády. Ta pak uchvátila Evropu se stejnou razancí, jako před tím čokoláda tekutá. Dnes už také ale víme, že její konzumace je mimo jakoukoli pochybnost zdravá.

Kousek čokolády s vysokým obsahem kakaa pomůže při bolestech hlavy. Pokud člověk konzumuje čokoládu s 80 a více procenty kakaa, snižuje si tím podle amerických vědců riziko rakoviny kůže a oddaluje stárnutí. Kakao v čokoládě totiž obsahuje flavonoidy a antokyany, rostlinné chemikálie, které omezují nepříznivé účinky volných radikálů v těle.

Flavonoidy pomáhají při ochraně buněčných membrán, tím snižují riziko srdečních onemocnění a rakoviny. Hořčík obsažený v čokoládě nás pak chrání před migrénou, aminokyselina L-arginin zlepšuje imunitu a obnovu buněk a má protistresový účinek. Kakaový tuk v kvalitní čokoládě neobsahuje mnoho mastných kyselin, a tak čokoláda ani nezvyšuje hladinu cholesterolu, jak se někdy mylně traduje.

Samozřejmě hovoříme pouze o kvalitní tmavé čokoládě, která na svém obalu hrdě
deklaruje 50% až 85% obsah kakaa a někdy se dokonce chlubí, stejně jako víno, i konkrétním místem původu. Například mexická čokoláda má opravdu robustní kakaovou chuť, v níž zaznívají i tabákové tóny. Zní vám to jako óda na skvělé víno?

Nejste tak daleko od pravdy, i u čokolády se dnes velmi cení terroir, tedy individuální a typické vlastnosti místa, kde kakaovník roste. Na její chuti je pak (stejně jako u vína) znát um a péče, jakou její výrobě poskytli odborníci. Ti spolu se znalými konzumenty dokážou odlišit desítky druhů čokolád a také bezpečně poznají, který výrobek je skutečně čokoládový a který se tak pouze tváří. Bezpečnou pomůckou co do kvality použitých přísad jsou údaje na obalu, ale nejdůležitějším faktorem pro volbu zůstává vlastní chuť.

Co se čokolády týče, cesta za novými objevy a kultivace vlastního prožitku z ní jsou díky nabídce trhu nekonečné. Dobrou inspiraci najdete například na www.xococlub.cz, a samozřejmě i na těchto stránkách. Kvalitní čokoládě i vaší chuti na ni tedy budiž zdar!

Fotogalerie

025/122/1-coko.jpg
Vytisknout

Diskuse ke článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Přidat kometář Všechny komentáře

Další články z rubriky

Silný vývar 4x jinak: Uzený, slepičí, zeleninový a hovězí

23.02.2017 | F.O.O.D. | Rubrika: Gourmet

Balzámem pro zkřehlé tělo i duši jsou horké polévky. Základem je vždy poctivý vývar ze zeleniny či masa, který zabere více času, ale výsledek je nenahraditelný. Řekněte ne bujónu v kostce a naučte se 4 skvělé recepty na silný uzený, slepičí, zeleninový a hovězí vývar.

Burger nebo růže? 13 tipů, jak servírovat avokádo!

23.02.2017 | Redakce | Rubrika: Gourmet

Většina z nás jej nakrájí na kousky, použije do salátu nebo jako hlavní ingredienci do populárního mexického guacamole. Food blogerka Colette Dike, autorka blogu Food Deco, začala servírovat avokádo do tvaru spirál, růží i burgerů. Zkrátka tak, aby bylo dokonale fotogenické.

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

6 věcí z milostného života, které nikdy nedávejte na sociální sítě 6 věcí z milostného života, které nikdy nedávejte na sociální sítě
Blanka Milfaitová: Cestuje po světě a stále vaří marmelády i pro Buckinghamský palác Blanka Milfaitová: Cestuje po světě a stále vaří marmelády i pro Buckinghamský palác
Zatočte s rýmou pomocí Sinupretu! Zatočte s rýmou pomocí Sinupretu!
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web