109/669/4-istock_493934936.jpg

Není vývar jako vývar aneb 7 kroků k nejlepšímu výsledku

31.01.2017 | Redakce | Gourmet

Zeleninový, slepičí, nebo hovězí? Ať tak či tak, vývar je základ všech poctivých polévek, omáček i jídel, kterým dodá tu správnou chuť. Naučte se ho připravovat správně a dosáhněte toho nejlepšího možného výsledku!

1. Čerstvost na prvním místě

Na začátek je potřeba říct, že nezáleží na tom, jestli se vrhnete na masový nebo zeleninový vývar, základ je u všech stejný - čerstvost. Zeleninu používejte vždy čerstvou, stejně tak maso i kosti je potřeba vyvařit co nejdříve.

2. Zelenina, základ úspěchu

Kořenová zelenina, jako je mrkev, celer, cibule a petržel, se většinou přidává i do masového vývaru společně s kořením a bylinkami. Vybírejte opravdu kvalitní a před táhnutím vývaru ji vždy pečlivě umyjte. Pokud máte doma bio zeleninu, můžete vývar připravit ze samotných a opět důkladně očištěných slupek.

3. Vše, co jste nespotřebovali, patří do vývaru

Poctivý vývar nemusí být pouze o kořenové zelenině a velkých kusech masa. Využijte zbytky, jako jsou již zmíněné slupky, zbytky pórku, kosti a odřezky kuřecího. Zkrátka vše, co se dá vyvařit.

4. Vybírejte správné koření

Výslednou chuť ovlivňuje mimo jiné i koření. Do kvalitního vývaru patří nové koření, bobkový list, několik kuliček pepře a přidat můžete i jalovec.

5. Nejdřív na pánev a pak teprve do hrnce

Pokud máte pocit, že už teď to začíná být složité, ničeho se nebojte. Pravidla vývaru si osvojíte okamžitě. Dalším ze 7 nejdůležitějších kroků je tepelná úprava masa i zeleniny. Čisté suroviny dejte na rozpálenou pánev s troškou oleje - maso nechte zatáhnout a zeleninu zezlátnout. Pokud se trochu připálí, nic se neděje, vývar získá dokonalou chuť!

6. Vývar nevaříme, vývar táhneme

Zeleninu i maso dejte do hrnce, přidejte koření a zalijte. Přiveďte k varu a v momentě, kdy začne voda vřít, stáhněte na minimum. Vývar nechte takzvaně „táhnout“ několik hodin, klidně i přes noc. Oblíbená je i příprava v tlakovém hrnci, která celý proces značně urychlí.

7. Hotový vývar a jeho skladování

Voňavý vývar přeceďte a přelijte do hrnce nebo sklenic. Skladujte v lednici a spotřebujte nejpozději do 4 dnů nebo dejte zmrazit.

Fotogalerie

110/669/4-istock_493934936.jpg
Vytisknout

Diskuse ke článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Přidat kometář Všechny komentáře

Další články z rubriky

Chřestová sezóna: 7 lahodných jídel z chřestu, které musíte vyzkoušet

24.04.2017 | Redakce | Rubrika: Gourmet

Začala chřestová sezona! Co si z chřestu můžete připravit? Téměř cokoli, polévku a nebo i koláč.

Milujete sedmikrásky? Přidejte je do těchto pokrmů!

24.04.2017 | Redakce | Rubrika: Gourmet

Na jaře začíná všechno kvést a ožívat. Pokud si chcete také oživit jídlo něčím netradičním, květy ze sedmikrásky jsou to pravé. Nejenže krásně ozdobí jídlo, ale jsou i jako prevence proti různým nemocem.

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

Nečekejte, až vás klepne! Jaké jsou příznaky mrtvice a kdy zavolat záchranku? Nečekejte, až vás klepne! Jaké jsou příznaky mrtvice a kdy zavolat záchranku?
Tři kamarádky shodily za čtyři měsíce přes čtyřicet kilo! Jak se jim to povedlo? Tři kamarádky shodily za čtyři měsíce přes čtyřicet kilo! Jak se jim to povedlo?
Víte, jak si správně vybrat hořčík? Ne každý je stejně účinný! Víte, jak si správně vybrat hořčík? Ne každý je stejně účinný!
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web