914/978/potraviny_b.jpg

Nebezpečné potraviny?

01.02.2010 | Redakce | Gourmet

Případy otravy a onemocnění z jídla jsou stále častější. Ať jde o nové typu salmonely, E.coli nebo BSE (nemoc šílených krav). Jaké je dnes jídlo? Prostá odpověď může znít nadšeně. Na pultech a v regálech samoobsluh se nabízí množství druhů potravin, které většinou vypadají vábně a nádherně.

Na Vánoce můžeme mít čerstvé jahody a mango třeba v březnu. Potraviny jsou předvařené, připravené a zmrazené, konzervované, ochucované, a to od různých firem a v různých variantách. Jen během minulého roku onemocněly z potravin desítky milionů lidí. Průzkumy zjistily, že více než třetina kupujících vůbec nezkoumá, do kdy je třeba potravinu spotřebovat a zda nemá prošlou záruční lhůtu.

Řadu otrav mají na svědomí velké nákupy, které nahrazují každodenní docházení do obchodů. Pouze hrstka lidí pečlivě kontroluje, na kolik stupňů mrazí domácí mraznička a zda jsou potraviny uloženy při správné teplotě. Nejnebezpečnější jsou hotové zmrazené nebo předvařené potraviny, kde je třeba pečlivě sledovat dobu spotřeby i nutný stupeň zmrazení. Tato jídla se podílejí nejvyšší měrou na otravách. Zdálo by se, že je velmi jednoduché charakterizovat vhodné jídlo dle zásad zdravé výživy - omezit cukry a tuky, jíst hodně vlákniny, čerstvého ovoce a zeleniny. Nabízí se otázka, proč nepřipravit potraviny, které by byly zdravé, i když v původním stavu neodpovídají zásadám zdravé výživy.
Tato strava je už léta běžná v Japonsku, ale jinde na světě se zatím příliš nevžila. Je otázkou, zda je skutečně ideální.

Základní způsob, jak z klasické nezdravé potraviny odbourat špatné složky, je odstranit nebo snížit tuky a cukry. Nízkokalorické nápoje bez cukru jsou dnes už běžné. Cukr je nahrazen umělým sladidlem většinou na základě sacharinů. Kalorická hodnota těchto nápojů je pak skutečně zanedbatelná.
Potraviny se sníženým obsahem tuku nejsou nezbytně nízkokalorické. Většina lidí to neví, a má proto pocit, že nízkotučných potravin může konzumovat více nebo že přispívají k redukční dietě. Velmi důležité jsou speciální potraviny obohacené biokulturami, které přispívají ke správné funkci zažívacího systému. V našich střevech žijí miliony užitečných bakterií (mikroflóra), která hraje důležitou roli při trávení a v imunitním systému. Její jednotlivé části musí být ve správném poměru. Užitečné bakterie např. Lactobacillus casei, tuto rovnováhu pomáhají udržovat

Traduje se, že konzumace bioproduktů omezuje výskyt rakoviny žlučníku a střev, působí proti příznakům chronického únavového syndromu, zažívacím potížím, průjmům, zácpám a účinně pomáhá i při kožních vyrážkách. Není však zaručeno, že tyto užitečné bakterie se dostanou na správná místa živé. Proto se vyvíjejí nové typy potravin. Funkční, zdravá strava bude bohužel stále více připomínat složitě upravovaný farmaceutický výrobek.

Fotogalerie

915/978/potraviny_b.jpg
Vytisknout

Diskuse ke článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Přidat kometář Všechny komentáře

Další články z rubriky

Krémové polévky

24.10.2016 | F.O.O.D. | Rubrika: Gourmet

Jak se krátí den a přibývá chladu, dostáváme chuť na syté polévky. Nejen k obědu nebo večeři, ale i jako vydatnou snídani či svačinu. Ochutnáte naše favority?

Jablečná infuze

19.10.2016 | F.O.O.D. | Rubrika: Gourmet

Ta nejchutnější a nejvoňavější jablka sklízíme až s pravým podzimem. Upečte z nich koláče, které spolehlivě zažehnají splín a rozradostní první studené deštivé dny.

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

Co bez obav jíst, když vás přepadne vlčí hlad? Jogurty, sýry a polévky! Co bez obav jíst, když vás přepadne vlčí hlad? Jogurty, sýry a polévky!
Stylově snadno, rychle a zábavně s Alex Fráňovou Stylově snadno, rychle a zábavně s Alex Fráňovou
Ložní povlečení pro teplo a pohodlí vašeho domova Ložní povlečení pro teplo a pohodlí vašeho domova
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web