437/185/2-16_1.jpg

Laskonky

19.03.2012 | Jitka Rákosníková | Gourmet

Jsou skutečnými královnami poválečné české cukrařiny a leckdo je má dodnes spojené s nedělním výletem do cukrárny. Snad proto předpokládáme, že je zvládnou jen certifikovaní mistři oboru. Dokážeme vám opak!

Laskonky obklopuje malá záhada – v klasických českých kuchařkách autorů, jako je Sandtnerová, Vrabec či Kejřová, které pokrývají období zhruba od 30. let minulého století a silně ovlivnily i vaření v letech poválečných, po nich není ani stopy. Všude sice najdete nejrůznější pečivo ze sněhového těsta, ale jde o pusinky či bezé dorty. Ač je tedy základ stejný, není to totéž. Kombinace jemně mletých oříšků či mandlí a sněhového těsta je na druhé straně typická pro francouzské makronky, které se pečou ve formě koleček a také spojují krémy. V tomto smyslu jsou tedy naše laskonky (kterým se do těsta často přidává kokos) spíš svébytnou variací na francouzský vzor – názor, s nímž se dá polemizovat, za nímž si ale stojím.

Čím plnit

U kupovaných i domácích laskonek se můžeme setkat také s nejrůznějšími variacemi krému, jímž jsou spojeny. Nejběžnější asi bude máslový krém ovoněný vanilkou – v domácích podmínkách často zjednodušený do podoby vanilkového pudinku, vyšlehaného s máslem a/nebo smetanou. Jiní přísahají na krém s chutí a barvou kakaa, čokolády či kávy, zatímco profesionální cukráři většinou sahají po jemném krému, jemuž dodává švih pravověrný griliáš, zvaný také krokant (z francouzského croquant, křupavý), tedy pražená karamelová hmota s oříšky či mandlemi. Po roztlučení nebo rozemletí se pak přidává do různých krémů.

Právě kontrast křupajícího zkaramelizovaného kousku s jemným krémem může představovat ono individuální chuťové okouzlení, které do tváří vašich hostů vtiskne výraz blaženosti a vás utvrdí v tom, že postoupit na gastronomickou univerzitu není vůbec nemožné. Volné tvorbě se pak určitě meze nekladou při zdobení hotového výtvoru – oblíbené jsou stříkance rozehřáté čokolády, dobří cukráři kouzlí s karamelovými nebo čokoládovými skulpturami…

Příprava griliáše

Karamelovému griliáši se ve Francii říká také praliné a drcený se často přidává do náplní čokoládových bonbonů. Výraz „pralinky“ tam má tedy trochu jiný obsah.

Obr. 1

Pro skutečně lahodný griliáš musíte oříšky nebo mandle zbavit slupek. U mandlí to jde snadno, lískové oříšky se napřed rozestřou na plech, nasucho opraží při 180 °C (je potřeba je bedlivě hlídat, slupka se rychle pálí). Ještě teplé oříšky pak volně zabalte do utěrky a válením je zbavte slupek. Vyloupané lískové oříšky se dají koupit i hotové, ale jejich chuť je oproti čerstvě praženým mnohem méně výrazná. Griliáš můžete v chladu a suchu uchovat dlouho.

Obr. 2

Do kotlíku nebo kastrůlku vsypte 400 g krupicového cukru, přidejte 1 lžíci másla (směs s ním bude hladší) a na mírném plameni nechte bez míchání rozpouštět, až se začne tvořit karamel – trvá to 4 až 5 minut. Pomocí ve vodě namáčeného štětečku nebo mašlovačky stírejte krystalky cukru, které se tvoří na stěnách. Až bude karamel hustý, ale ještě trochu tekutý, vsypte k němu 200 g očištěných pražených oříšků či loupaných mandlí a promíchejte.

Obr. 3 a 4

Pražte ještě chvíli, až směs získá výraznou tmavě zlatou barvu, oříšky se stejnoměrně obalí karamelem a hmota ještě trochu zhoustne. Vylijte ji na silikonovou podložku nebo alobal či pečicí plech potřený trochou oleje. Griliáš rychle ztvrdne a zkřehne. Pak ho rozdrťte, rozmixujte či umelte.

Příprava laskonek

Obr. 5

Na sporák dejte větší kastrol s horkou vodou, do něj vložte zadělávací mísu tak, aby se dno mísy nedotýkalo hladiny vody. V páře pak vyšlehejte moučkový cukr s bílky do polotuha. Šlehání v páře (říká se mu také švýcarský způsob), kdy se bílky zahřejí, způsobí, že vyšlehaná hmota bude stabilnější.

Obr. 6

Do sněhu vmíchejte mleté ořechy nebo kokos, škrobovou moučku a ocet. Obě posledně jmenované položky rovněž přispějí ke stabilizaci bílkové hmoty a k její vláčnosti.

Obr. 7

Vše dobře zapracujte do sněhové hmoty. Troubu předehřejte na 200 oC. Připravte si buď formu na laskonky, nebo si na pečicí papír narýsujte typické oválky jako vzor.

Obr. 8

Sněhovou hmotu teď nanášejte do tvořítek (přímo na pečicí papír ji naneste pomocí lžíce), rozestřete a povrch uhlaďte.

Obr. 9

Tvořítko je zhruba na polovinu plechu, když spotřebujete první část těsta, vytvarujte stejným způsobem zbylé. Vložte do trouby, zhruba třicet vteřin laskonky prudčeji zapečte. Pak snižte teplotu na 80 oC a spíše dosušujte, než pečte, 30 až 40 minut, aby laskonky zpevnily. Teplota může být ještě nižší, asi 60 °C, pak pečte 50 minut.

Obr. 10

Nechte zcela vychladnout a pak opatrně sejměte svrchní část formy a laskonky uvolněte z papíru. Zatímco laskonky chladnou, připravte si krém.

Obr. 11

Malé množství mléka promíchejte s kukuřičným škrobem. Zbylé mléko svařte s cukrem, přidejte rozmíchaný škrob, nechte přejít varem. Vypnětě oheň a vmíchejte žloutky. Až směs trochu vychladne, zašlehejte do ní kousky studeného másla a pak drcený griliáš.

Obr. 12

Až laskonky vychladnou, nebudou už tak křehké. Spojujte je k sobě krémem a dejte do chladu, aby krém zpevnil. Krém můžete také ještě vyšlehat elektrickými metlami, až zchladne, naplnit do cukrářského sáčku a na laskonku nastříkat. Pak přiklopte druhou.


Foto L. A. Creative Food

Fotogalerie

390/185/2-01.jpg 394/185/2-02.jpg 398/185/2-03.jpg 402/185/2-04.jpg 406/185/2-05.jpg 410/185/2-06.jpg 414/185/2-07.jpg 418/185/2-08.jpg 422/185/2-09.jpg 426/185/2-10.jpg 430/185/2-11.jpg 434/185/2-12.jpg 438/185/2-16_1.jpg
Vytisknout

Diskuse ke článku

Posledních 5 příspěvků:

  1. Jurda64 - 19.05.2012 19:14:07 Jsou dobré dává za 1* Jurda
Přidat kometář Všechny komentáře

Další články z rubriky

Dokonalý mazanec? 5 jednoduchých triků, jak na něj!

27.03.2017 | Redakce | Rubrika: Gourmet

Bez pravého mazance by to na Velikonoce nebylo ono. Poradíme vám několik způsobů, které vám pomůžou udělat právě ten váš mazanec.

Velikonoční nádivka: Špenátová, kapustová i s kopřivou

27.03.2017 | Redakce | Rubrika: Gourmet

S blížícími se Velikonoci je načase začít dělat nádivku. Zkuste nádivky na několik způsobů, nejen oblíbenou kopřivovou, ale i brokolicovou nebo cuketovou!

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

Migréna, PMS nebo bolest zad. Jak se problémů zbavit do šedesáti minut? Migréna, PMS nebo bolest zad. Jak se problémů zbavit do šedesáti minut?
Uvidíte v Ulici: Anička se chce zabít a Evžen znovu sáhne po flašce! Uvidíte v Ulici: Anička se chce zabít a Evžen znovu sáhne po flašce!
Jak se starat o své intimní partie - čemu se vyhnout? Jak se starat o své intimní partie - čemu se vyhnout?
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web