430/832/2-93.jpg

Lanýže - černí andělé z podzemí

09.01.2013 | Jitka Rákosníková | Gourmet

V zimě přichází čas jednoho z nejoceňovanějších druhů lanýžů. Černý, zvaný také perigordský, pochází z jihu Francie a je právem nazýván démantem kuchyně. I v nepatrném množství má právo získat kulinární řád Modré stužky!

Houba jménem lanýž je předmětem řady mýtů – vzhledem k astronomické ceně některých z nich ovšem není divu. Rod lanýž (latinsky Tuber) totiž obsahuje mnoho druhů a jen několik je hodno zvláštní gastronomické pozornosti.

Podzemní hnutí

Lanýž je houba, která se dělá vzácnou už svým výskytem a způsobem růstu. Dozrává totiž pouze pod zemí, v hloubce asi 30 cm, a vůbec nevytváří nadzemní části. Navíc roste pouze v symbióze s určitými druhy dřevin, především dubů, a pro jejich vyhledávání běžná houbařská zkušenost nestačí. Hledači lanýžů (někdy se pro ně používá i označení „lovci“) proto využívají služeb čichově mnohem lépe vybavených vepřů nebo častěji speciálně vycvičených psů. Situaci komplikuje i pirátský sběr a především falšování pravých lanýžů méně hodnotnými druhy. Mezi řadou zástupců rodu totiž stojí za velké úsilí především dva adepti na královský trůn. Prvním je bílý lanýž Tuber magnatum, zvaný také piemontský.

Sezona začíná v říjnu a trvá zhruba do konce roku. Nejkvalitnější bílé lanýže se nacházejí kolem severoitalské Alby, ale vyskytují se i ve střední Itálii a na chorvatské Istrii. Tak trochu jako v šachu pak proti bílému králi stojí černý Tuber melanosporum, hájící francouzské barvy. Nejznámější naleziště jsou v dubových lesích Périgordu na jihozápadě země, ale najít se dá i na severu Provence. Zatímco labužníci dělí svou přízeň takřka nestranně mezi bílý a černý lanýž, Italové a Francouzi si stojí každý pevně za svým národním pokladem…

Chudí příbuzní

Je třeba ještě zmínit, že černé lanýže se vyskytují i v Itálii a Španělsku, ale nedosahují francouzských kvalit. Tamní sezona začíná v prosinci a trvá zhruba do března. V současné době ale přichází konkurence z nečekaných míst, totiž od protinožců. V Austrálii se lanýže sbírají od června do září a mají údajně vynikající kvalitu, na trhu dokonce dosahují až o deset procent vyšších cen.

Ze hry ovšem nemůžeme tak docela vyřadit ani ostatní druhy lanýžů, zejména lanýž letní (Tuber aestivum), který roste poměrně hojně po celé Evropě. V chuti je relativně mdlý, ale kulinárně se hodně využívá už vzhledem ke zlomku ceny v porovnání s „pravým“ lanýžem. Naopak až příliš ostré aroma vydává bělolanýž obecný, který se vyskytuje i u nás, ale je chráněn. Kulinárně se příliš nepoužívá.

Na druhé straně je trh zaplavován prakticky bezcenným takzvaným čínským lanýžem, který se podobá pravému černému. V Asii roste hojně, používá se jako krmivo, ale slouží také k bezskrupulóznímu obchodu coby pravý francouzský černý lanýž. Pokud nejste skutečnými znalci (znakem pravého lanýže je také nesmírně silná a zároveň rafinovaná vůně), pak by vám měla leccos napovědět cena. Jakmile je příliš „lidová“, o kvalitní lanýž se nemůže jednat.


Bílé lanýže (ve skutečnosti jsou spíš béžové) z Piemontu a Alby dosahují tržní ceny mezi 3500–5000 eury za kilo. Nejčastěji se používají syrové, jemně se strouhají přímo na pokrm.
• Šéfkuchaři si v sezoně nejraději jezdí vybírat lanýže na trhy sami. Uchovávají je pak jako poklad, často v trezoru.
• Černé zimní lanýže (asi 2000 eur za kilo) mají velice intenzivní aroma, které přetrvá i krátkou tepelnou úpravu. V Périgordu je oblíbená omeleta s tenkými plátky lanýžů, na řadu pokrmů se také jen trochu houby nastrouhá.
• Vzhledem k ceně pravých lanýžů a nevyzpytatelnosti sezony se připravuje stále více lanýžových výrobků: šťáva, olej, extrakt, sůl... U solidních výrobců je poměr kvality k ceně také solidní a vzhledem k intenzitě vůně pravých lanýžů pak stačí na dochucení pokrmu jen pár kapek či zrnek.
Lanýžový extrakt či šťáva se dále zapracovávají například do těstovin, ale výjimkou není ani čokoláda s jejich aromatem nebo náplní.
• Známá cukrovinka, čokoládový lanýž, vznikla jako napodobenina slavné houby, kdy kakaový poprašek symbolizuje hlínu.


Vyzkoušejte lanýže třeba v tomto receptu:

Dušená zelenina s lanýži

Další lanýžové recepty najdete v časopise F.O.O.D. 12/2012.


Foto: Wolfgang Schardt
Recepty: Suzanne Walter

Fotogalerie

423/832/2-98.jpg 427/832/2-95.jpg 431/832/2-93.jpg
Vytisknout

Diskuse ke článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Přidat kometář Všechny komentáře

Další články z rubriky

Sobotní snídaně pro celou rodinu? Zkuste sladké i slané šátečky!

29.04.2017 | Redakce | Rubrika: Gourmet

Užijte si sobotní ráno ve znamení odpočinku! Snídani pro celou rodinu zvládnete během pár minut, vydrží do druhého dne a to nejlepší – přípravu zvládnou i děti. Sladké a slané šátečky chutnají nejlépe z listového těsta a s náplní, kterou máte vy a vaše ratolesti nejraději.

Letošní hit? Černá zmrzlina!

29.04.2017 | Redakce | Rubrika: Gourmet

Ačkoliv sezóna teprve začíná, zmrzlina je populární celoročně! V létě osvěží a v zimě chutná nejlépe na horkých palačinkách. Zmrzlinárna Little Damage v Los Angeles se rozhodla prodávat černou zmrzlinu natočenou do černého kornoutu. A stal se z ní hit!

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

Jakou barvu má vaše aura? Naučte se ji vidět a číst v ní! Jakou barvu má vaše aura? Naučte se ji vidět a číst v ní!
Rychlé a levné recepty z kuřete: Na houbách, s rajčaty nebo na kari! Rychlé a levné recepty z kuřete: Na houbách, s rajčaty nebo na kari!
Tea Tree olej Australian Bodycare : Poznejte jeho kouzelné účinky na vaše zdraví Tea Tree olej Australian Bodycare : Poznejte jeho kouzelné účinky na vaše zdraví
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web