349/655/4-shutterstock_486675022.jpg

5 tipů, kam na svatomartinské oslavy

07.11.2016 | Redakce | Gourmet

Oslava příchodu svatého Martina je každoročně spjata s dobrým jídlem a kvalitním mladým vínem, které zraje pouhých pár týdnů. Zakončete podzim slavnostně, ať už se vydáte na svatomartinské posvícení nebo se rozhodnete potěšit své chuťové pohárky v jedné z vyhlášených restaurací či budete připravovat husu doma podle osvědčeného receptu.

1. Svatomartinské slavnosti a pečená husa na Náplavce

Kdy: 12. listopad 2016 od 10 do 21 hodin
Kde: na Náplavce mezi železničním mostem a vyšehradskou skálou

Svatomartinská klasika v podobě husí pečínky a specialit z ní, ochutnávka typických svátečních pokrmů a degustace mladého svatomartinského vína letošního roku od 27 českých a moravských vinařů. Na zahřátí bude připraven svařák a na své si přijdou i milovníci piva, pro které přijede čepovat minipivovar „U Vacků“ z Chlumce nad Cidlinou a pivovar Krčín ze Sedlčan, který bude nabízet Svatomartinský speciál Mastník 11°. Akce bude navazovat na tradiční farmářské trhy přímo na Náplavce Rašínova nábřeží a vše bude doprovázet cimbálová a jazzová muzika.


2. Svatomartinské posvícení na Jiřáku

Kdy: 11. Listopadu 2016 od 11 do 20 hodin
Kde: na náměstí Jiřího z Poděbrad

Náměstí Jiřího z Poděbrad nabídne v den příjezdu svatého Martina slavnosti, které se ponesou v příjemném duchu oslav jednoho z nejoblíbenějších svátků v roce. Podávat se bude několik hodin pečená husu se zelím, knedlíkem a dalšími typickými přílohami. Svá vína zde představí více než 20 českých a moravských vinařství a k obcházení stánků se skleničkou v ruce zahraje cimbálová muzika Michala Horsáka. Akci s bohatým doprovodným programem zahájí starostka Vladislava Hujová a během slavností požehná v 11 hodin mladému vínu farář Jan Houkal.


3. Svatomartinský košt

Kdy: 11. Listopadu 2016 od 11 hodin do 19 hodin
Kde: náměstí Svobody, Brno

Vinařské slavnosti si nenechá ujít ani největší město Moravy, z jehož okolí pochází mnoho výborných svatomartinských vín letošního roku. Svatomartinský košt pořádá Vinařský fond, který celou akci zahájí slavnostním průvodem v čele se sv. Martinem a to od 10:30 z Moravského náměstí směrem na náměstí Svobody, kde bude Svatomartinskému vínu požehnáno a následně odstartuje nejenom degustace těch nejlepších vín, ale i ochutnávka tradiční svatomartinské husy.


4. Svatomartinské posvícení na zámku

5 tipů, kam na svatomartinské oslavy

Oslava příchodu svatého Martina je každoročně spjata s dobrým jídlem a kvalitním mladým vínem, které zraje pouhých pár týdnů. Zakončete podzim slavnostně, ať už se vydáte na svatomartinské posvícení nebo se rozhodnete potěšit své chuťové pohárky v jedné z vyhlášených restaurací či budete připravovat husu doma podle osvědčeného receptu.

Kdy: 12. listopad 2016 od 10 do 18 hodin
Kde: zámek Zbiroh

Na ochutnávku mladého vína láká také zámek Zbiroh, jenž nabídne vína z téměř dvou desítek českých i moravských vinařství, doprovodný středověký program a jarmark s ukázkou řemesel. V zámecké krčmě bude připravena svatomartinská husa, typické koláče a lahůdky, které jsou neodmyslitelnou součástí oslav sv. Martina. Zámek Zbiroh zahájí posvícení příjezdem sv. Martina na bílém koni, komentovanými prohlídkami a velkolepou ohnivou show.


5. Zámecké posvícení v Loučni

Kdy: 12. Listopadu 2016 od 11 do 18 hodin
Kde: Zámek Loučeň

Středočeský zámek Loučeň připravil na příchod sv. Martina opravdu pestrý program pro každého návštěvníka. Kromě ochutnávky vín * , pečené husy a svatomartinských rohlíčků se můžete těšit na turnaj o svatomartinskou husu, zkoušení rytířské zbroji, vystoupení fakíra, zámecké prohlídky pro děti, kasadérskou show nebo na populární vypouštění světelných lampiónů, které zde budou k prodeji.


Tradiční svatomartinské menu i netradiční husí variace můžete ochutnat také v následujících restauracích:

* Chateau St. Havel
* Pivnice U Pinkasů
* Lavande
* Žofín Garden
* Guston
* La Boucherie & Bistrot
* Restaurace Pivovarský dvůr Chýně

Fotogalerie

338/655/4-shutterstock_392503030.jpg 342/655/4-shutterstock_231436447.jpg 346/655/4-shutterstock_504092509.jpg 350/655/4-shutterstock_486675022.jpg
Vytisknout

Diskuse ke článku

V diskusi zatím nejsou žádné příspěvky.

Přidat kometář Všechny komentáře

Další články z rubriky

Tradiční české recepty: Valašské frgále, králík nebo hrušková bryja

28.02.2017 | F.O.O.D. | Rubrika: Gourmet

Ochutnejte skvělá jídla napříč východním Českem, od Beskyd až do Slezska k polským hranicím. Chutím místní kuchyně vládnou králičí maso pečené do křupava, valašské frgále i levné recepty původem z hor.

Vyzkoušejte 3 recepty do skla: Bábovka i vepřové na rozmarýnu

28.02.2017 | F.O.O.D. | Rubrika: Gourmet

Pečení v zavařovačce? Objevte kouzlo sklenic, které vydrží vysokou teplotu a hotové jídlo v nich můžete skladovat až několik dní. A navíc je to pohodlná varianta na oběd do práce či do školy.

Přihlášení

zapomněl jsem heslo
  Přihlásit přes mojeID  

Zajímavé články

Petrklíče, hyacinty, narcisy: Jak na to, aby vydržely i v interiéru Petrklíče, hyacinty, narcisy: Jak na to, aby vydržely i v interiéru
5 ranních návyků, po kterých se bohužel přibírá 5 ranních návyků, po kterých se bohužel přibírá
Omlazení pro vaši pleť: pleťové masky. Jaké si můžete dopřát v salonech? Omlazení pro vaši pleť: pleťové masky. Jaké si můžete dopřát v salonech?
Právě sledované recepty
Dialog
X
Mobilní web